• Wielkanocne śniadanie w szkole

11.04.2024

W ostatni dzień w szkole, poprzedzający Święta Wielkanocne wszyscy nasi uczniowie wraz z nauczycielami  zasiedli do  wspólnego świątecznego stołu. Zapach świeżego chleba, jaj, kiełbasy i bab  wielkanocnych roznosił się po całej szkole. Poczuliśmy wszyscy zapach tradycji Świąt Wielkiej Nocy.

Na początku naszego wspólnego śniadania pani dyrektor złożyła wszystkim  świąteczne życzenia. Następnie uczennice klasy 6  zaprezentowały tradycyjny koszyczek wielkanocny  i zapoznały  nas z symboliką potraw, które święcimy w Wielką Sobotę.  Zanim jednak zaczęliśmy spożywać te wszystkie pyszności odbyła się  zabawa w stukanie jajkami. Jest to jedna z bardziej popularnych zabaw przy stole wielkanocnym, którą w Polsce znano już w XV wieku. Zabawę wygrywa ten, którego skorupka jajka ucierpi najmniej i pozostanie możliwie nienaruszona. Nasze wspólne śniadanie było tak naprawdę wielkim, rodzinnym spotkaniem. Wytworzyła się miła i serdeczna atmosfera.

Po śniadaniu odbyły się kolejne tradycje, które w naszej kulturze powoli zanikają. Przypomniana została tradycja obrzędowego obmywania się w rzece, strumyku, pobliskim stawie czy jeziorze. Oczywiście nie zabrakło niespodzianek od wielkanocnego zająca, który w tym roku pochował paczki w różnych zakamarkach szkolnego podwórka. Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji tego wydarzenia.

Szkolni organizatorzy:
            Barbara Wardenga-Koczwara
            Judyta Kucharska-Kukuczka

• Bieg po zdrowie-program antytytoniowej edukacji zdrowotnej

09.04.2024

„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

W naszej szkole program realizowany był przez pedagoga szkolnego w klasie IV i V.

Główne cele programu:

• opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
            • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
            • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów

Projekcja filmu „Ile płacimy za palenie” była okazją do dyskusji na temat szkodliwości palenia, negatywnego wpływu na zdrowie oraz uświadomienia jakie wysokie koszty ponosi palący.

Finałem realizacji programu było stworzenie gazetki klasowej pod hasłem: „Koleżanko, kolego używki to nic dobrego.”

Sylwia Pakul - pedagog szkolny

• Szkolny konkurs plastyczny

05.04.2024

W przedświątecznym tygodniu został rozsztygnięty szkolny konkurs plastyczny na kartkę wielkanocną. Dziewczyny wykazały się zaangażowaniem i każda w podziękowaniu za udział otrzymała drobną nagrodę.
            Najbardziej pomysłowe i estetyczne okazały się kartki:
            Marceliny z klasy V, Lilianny z klasy IV i Heleny z klasy I.

Dziękujemy za udział jednak liczymy na większe zaangażowanie w kolejnych konkursach!

organizatroki:

Sylwia Pakul
            Ewa Gembalczyk

• Kolejne sukcesy Tenisistów Stołowych !!!

03.04.2024

27 marca w Krzanowicach zostały rozegrane Ćwierćfinały Wojewódzkie w Tenisie Stołowym w grupie starszej. Nasi zawodnicy po zaciętej walce o każdą piłeczkę uplasowali się na ostatnim miejscu podium, ustępując jedynie kolegom z Krzyżanowic oraz Krzanowic.

Naszą szkołę reprezentowali: Dominik Traliszewski, Krzysztof Węgrzyk oraz Emilio Wikarek

Gratulacje Panowie!!!

Ania Pytlik - nauczyciel wf-u

• Szkolny konkurs recytatorski „KOCI ŚWIAT”

03.04.2024

Szkolny konkurs recytatorski „KOCI ŚWIAT” zorganizowany 27 marca 2024r.

Każdy konkurs recytatorski ma na celu rozwijanie zainteresowań i wrażliwości dzieci, doskonalenie wyrazistej mowy, prawidłowego interpretowania utworu, rozwijanie pamięci, zasobu słownictwa, kształcenie odwagi i śmiałości. I takie cele były priorytetem również naszego konkursu. Ale nasz „KOCI ŚWIAT” miał jeszcze za zadanie zwrócenie uwagi dzieci na poszanowanie praw zwierząt, przypomnienia o ich potrzebach oraz o zasadach odpowiedniego ich traktowania.

W konkursie udział wzięli:

Klasa I: Franciszek Barcz, Helena Niewrzoł, Tomasz Wasilewski, Michał Witas

Klasa II: Monika Urbaniec

Klasa III: Julia Jezusek, Weronika Kujawa

Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni za ogrom pracy włożonej w opanowanie wierszy, ale trzy osoby zasłużyły na specjale wyróżnienie.

I miejsce zdobył Franciszek Barcz

II miejsce zdobyła Weronika Kujawa

III miejsce zdobył Tomasz Wasilewski

DRODZY UCZESTNICY KONKURSU,

pamiętajcie, że czas poświęcony na rozwój nigdy nie jest czasem straconym. Nauka i umiejętności zyskane podczas przygotowań i pracy na rzecz konkursu są często większą nagrodą niż nagrody rzeczowe!

Organizatorzy konkursu: Sabina Gawron, Judyta Kucharska – Kukuczka

• FlyPark w Pierwszy Dzień Wiosny

03.04.2024

21 marca uczniowie naszej szkoły udali się wraz z nauczycielami do parku trampolin w Radlinie. Wyjazd zapewnił uczestnikom sporą porcję sportowych wrażeń połączonych z doskonałą zabawą.

Po profesjonalnej rozgrzewce, uczniowie korzystali z wielu atrakcji, tj. trampolin sportowych, ścieżek akrobatycznych, basenów wypełnionych gąbkami, labiryntów zręcznościowych, gier interaktywnych. Wykonywali salta, skoki, zjeżdżali z dmuchanego wulkanu, nieraz pokonując swoje słabości i lęki. Pobyt we FlyParku sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, integracji społeczności szkolnej oraz rozwijaniu zainteresowania sportem, jak również dał ogrom korzyści zdrowotnych.

Organizatorzy: Sylwia Pakul, Sabina Gawron