• PROJEKT POZNAJ POLSKĘ - klasy 1-3

• Wychowawcy klas 1-3 wspólnie zorganizowali wycieczkę do Opola w ramach rządowego przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.

• 8 grudnia 2021 roku uczniowie klas 1-3 z wychowawcami pojechali do Opola, gdzie odwiedzili Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum Piosenki Polskiej. W Muzeum Wsi Opolskiej uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych na temat tradycji bożonarodzeniowych na Śląsku Opolskim. Wysłuchali informacji o świętych z okresu adwentu, poznali tradycje religijne praktykowane w okresie adwentu i Świąt Bożego Narodzenia,  tradycyjne potrawy przygotowywane na wigilię oraz zwyczaj kolędowania. Dowiedzieli się także o różnych wróżbach, które praktykowane były, szczególnie przez dziewczęta, na Śląsku Opolskim. Zobaczyli tradycyjnie przystrojoną choinkę. Dużym zaskoczeniem dla dzieci były ozdoby choinkowe tzw. „światy” przestrzenne  ozdoby w postaci kuli, które wykonane są z opłatka. Wierzono, że ich obecność w domu przynosi szczęście i błogosławieństwo Boże. Uczniowie mieli okazję pobawić się dawnymi zabawkami, jakie kiedyś otrzymywały dzieci w prezencie pod choinką. Kilka zabawek w sposób szczególny przypadło dzieciom do gustu, byli zaskoczeni ich prostą konstrukcją i sposobem poruszania się tych zabawek. Na zakończenie zajęć uczniowie wcielili się w role gospodarzy oraz dawnych kolędników i odegrali scenkę dawnego zwyczaju kolędowania z tradycyjnymi rekwizytami. Oczywiście nie zabrakło łamania się opłatkiem, jednak ze względów epidemicznych zwyczaj ten nie był już tak tradycyjny jak zawsze.

W Muzeum Piosenki Polskiej uczniowie zwiedzili amfiteatr oraz nowoczesną wystawę multimedialną, która ich zachwyciła. Mieli okazję wysłuchać piosenek  różnych artystów, obejrzeć  zdobycze techniki z dziedziny rejestrowania i odtwarzania dźwięków. Samodzielnie mieli okazję do nagrania utworu muzycznego w specjalnych kabinach nagraniowych, a nagrany utwór mogli przesłać mailowo rodzicom. Bardzo chętnie korzystali z wirtualnej garderoby artystów, która dostarczyła im wielu emocji. Nie zabrakło także prawdziwych rekwizytów i  kostiumów gwiazd. Ostatnim punktem naszej wycieczki był wspólny obiad, na który udaliśmy się do restauracji w budynku filharmonii w Opolu. Późnym popołudniem, ale szczęśliwi i nieco zmarznięci wróciliśmy do swoich domów.

Barbara Wardenga-Koczwara

•  fotorelacja