• XI RAJD GWIEŹDZISTY ŚCIEŻKAMI POWIATU RYBNICKIEGO 2022

28.10.2022

17 września w dość chłodny, sobotni poranek wyruszyliśmy na trasę Rajdu Gwieździstego.

Nasza przejażdzka prowadziła malowniczymi, leśnymi ścieżkami naszego powiatu.

Dzieci wraz z instruktorami rowerowymi pokonali 23 kilometrową trasę i około 12.00 zameldowali się na mecie rajdu.

Na miejscu czekał na nas poczęstunek oraz ciepły posiłek regeneracyjny, który podobnie jak i nagrody przygotowany i sfinansowany został ze środków Starostwa Powiatowego w Rybniku.

Przez kolejne półtorej godziny dzieciaki mogły wziąć udział w rywalizacji sportowo – rowerowej w takich konkurencjach jak:

• Rowerowy Tor Przeszkód;

• Sprawnościowy Tor Przeszkód;

• Jazda Wolna na Czas;

• Rzuty do Celu.

Po kilkunastu próbach wyłonieni zostali zwycięzcy, czyli najsprawniejsi, którzy z rąk Starosty Rybnickiego Pana Damiana Mrowca i Kierownika Referatu Oświaty, Sportu i Promocji Pana Grzegorza Potysza otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody.

Dominik Traliszewski oraz Krzysztof Węgrzyk uplasowali się w kilku konkurencjach na podium, a innym niewiele zabrakło, by zająć miejsce w pierwszej trójce.

Droga powrotna minęła szybko, sprawnie i po godzinie 16.00 zameldowaliśmy się z powrotem w Adamowicach zamykając licznik dnia w ilości 40 km.

W rajdzie z naszej szkoły udział brali:

Nadia Furgacz VI, Seweryn Gacka VI, Tymek Kołodziejczyk VI, Bartek Niewrzoł VI, Wojtek Przygoda VI, Dominik Traliszewski VI, Martyna Ucher VI, Krzysiu Węgrzyk VI, Szymon Lipczyński V, Robert Przybyła V, Paulina Janas V.

Głównym organizatorem Rajdu Gwieździstego był Uczniowski Klub Sportowy „Gracz”, który przygotował konkurencje oraz zabezpieczył niektóre szkoły w instruktorów rowerowych.

Ania Pytlik - nauczyciel wychowania fizycznego oraz członek zarządku UKS "GRACZ"

• Bezpieczeństwo przede wszystkim

27.10.2022

19 października gościliśmy w naszej szkole pana policjanta, który przekazał uczniom ważne informacje na temat bezpieczeństwa, profilaktyki, a także odpowiedzialności karnej nieletnich.

Wizyta była również świetną okazją do zapoznania uczniów z pracą policjanta, którą przede wszystkim chłopcy byli bardzo zainteresowani zadając panu dzielnicowemu wiele pytań.

Sylwia Pakul - pedagog

• Ciekawe obserwacje

Dziś obserwowaliśmy częściowe zaćmienie  Słońca.

Rozpoczęło się ono około godziny 11:12. Tarcza Księżyca po prawej stronie zaczęła zakrywać Słońce. Maksymalna faza była o 12:23 i potem Księżyc zaczął odkrywać tarczę.

O godzinie 13:34 całe zjawisko częściowego zaćmienia zakończyło się.To najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat.

To najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat.
            Następne będzie w 2135 roku.

• Sprzątamy dla Polski

Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w akcji
            Sprzątamy Dla Polski.

Tym razem do współpracy został poproszony nasz leśniczy Kazimierz Hajok. Spotkaliśmy się z nim na terenie leśniczówki, skąd wspólnie wyruszyliśmy w stronę Szymocic.
            Zaopatrzeni w worki i rękawice rozpoczęliśmy wielkie sprzątanie jednego pobocza drogi. Zgromadzone śmieci pozostawiliśmy w wyznaczonym przez leśniczego miejscu, po czym udaliśmy się Wielką Aleją w głąb lasu na miejsce odpoczynku. Tam uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji na temat drzewostanu otaczających nas lasów. W czasie odpoczynku niektórzy uczniowie wyruszyli na grzybobranie i to całkiem udane. W drodze powrotnej, przesuwając się z powrotem w kierunku Adamowic, zbieraliśmy śmieci z drugiego pobocza drogi. Po dotarciu do leśniczówki, wypełnione śmieciami worki wyrzuciliśmy do dużych kontenerów. W tym miejscu pożegnaliśmy się z panem Kazimierzem tradycyjnym pozdrowieniem leśników "Darz bór" i wróciliśmy do szkoły.