• Szkolna Wigilijka

            11.01.2023

            22 grudnia nasi uczniowie spotkali się z nauczycielami
            na SZKOLNEJ WIGILIJCE.

            W pierwszej części spotkania wystąpili uczniowie klasy III z przedstawieniem "Gwiazdkowa rozmowa". Przeurocze zwierzaki podjęły próby porozumienia się z opiekunami w noc wigilijną. Niestety, nic z tego nie wyszło, ale wszyscy zgodnie przekazali widzom wymowne przesłania „Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe”.

            Przedstawienie było przeplatane występami muzycznymi w wykonaniu klas starszych, w bardzo oryginalnych aranżacjach.
            Usłyszeliśmy m.in.: „Z kopyta kulig rwie”, „Jingle Bells” i „White Christmas”.

            Druga cześć spotkania przybrała formę festiwalu piosenki bożonarodzeniowej. Każda klasa śpiewała wybraną przez siebie kolędę w oparciu o karaoke, a po występie uczniowie losowali dla siebie drobne prezenty świąteczne. Występy klas urozmaiciły muzyczne popisy, wystąpili: keyboard - Anna Krajczy, wokal – Kaja Adamczyk, Julia Kręcichwost, Milena Kujawa, Marcelina Mrówka,  flet – Lilianna Gajer, dzwonki – Marta Juroszek. Występy zakończyli nauczyciele z piosenką „Anioł z Bogiem”.

            W galerii Szkolna Wigilijka można zobaczyć więcej zdjęć!

             

            organizatorzy: Sabina Gawron, Ewa Gembalczyk

          • Kraj w pudełku

            11.01.2023

            Uczniowie VI  klasy  przygotowali na lekcji geografii projekt „Kraj w pudełku”, którego celem  było zachęcenie uczniów do bliższego poznania europejskich krajów.​​​​​​​

            W pudełkach zgromadzili przedmioty lub zdjęcia, które kojarzą  się im z wybranym państwem (zabytki, stroje, sławne postacie, kuchnia, wynalazki).

            Sylwia Pakul

          • BohaterOn - włącz historię

            30.11.2022

            Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję BohaterOn – włącz historię.
            Ta ogólnopolska kampania o tematyce historycznej ma na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

            Uczniowie klas starszych wykonali tematyczne plakaty i dokonali wpisu na portalu Dumni z Powstańców, co zastąpiło dotychczasową Kartkę dla Powstańca.
            Klasy młodsze włączyły się w projekt realizując blok tematyczny na świetlicy szkolnej. Swoimi pracami pokazali między innymi własne wyobrażenie Bohatera.

            Cała akcja kształtowała patriotyczną postawę uczniów.

            Paweł Hajok

          • Święto Szkoły

            28.11.2022

            30 października przypada rocznica urodzin naszego patrona – Floriana Adamskiego. Dlatego 2 listopada obchodziliśmy Święto Szkoły. Spotkaliśmy się na uroczystej akademii, którą przygotowali nasi uczniowie w towarzystwie nauczycieli.

            W czasie akademii krótko przypomnieliśmy sobie postać naszego Patrona, a prowadzący akademię: Laura, Natalia, Krzyś i Dominik, wcielając się w role uczniów, zastanawiali się jak mogłaby wyglądać szkoła, gdyby nauczycielem był Florian Adamski.
            Przypomnieliśmy sobie, że był wspaniałym artystą! Dlatego nasi szkolni artyści zaprezentowali nam wspaniałe występy.

            Pierwszo- i drugoklasiści pod okiem wychowawczyni pani Joanny Karczmarek przygotowali żartobliwe piosenki – przerywniki. Pojawiły się również recytacje w wykonaniu Neli i Marysi. Klasa IV i V zaprezentowała ciekawą wersję piosenki „Pół kroku stąd”, a ósmoklasiści przedstawili układ choreograficzny do utworu „In the arms of Angel”. Nad przygotowaniami utworów woklano-choreograficznych klas starszych czuwała pani Ewa Gembalczyk. Sporym zaskoczeniem był występ nauczycieli, którzy odegrali scenkę kabaretową.

            Cała akademia pokazała, że w naszych uczniach i nauczycielach drzemią talenty artystyczne i Florian Adamski byłby z nich dumny!
             

            Zapraszamy do GALERII galerii, by zobaczyć więcej zdjęć

            E. Gembalczyk
            J. Karczmarek

          • Dzień Tolerancji

            28.11.2022

            16 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
            To szczególny dzień, w którym promuje się postawę tolerancji wobec drugiego człowieka. Postanowiliśmy również zaznaczyć ten dzień w kalendarzu imprez szkolnych. Panie pedagog przeprowadziły w klasach pogadanki na temat tolerancji
            i życzliwości. Każda klasa miała za zadanie stworzyć plakat lub rymowankę na temat tolerancji. Zapraszamy do galerii, aby poznać efekty prac uczniów.

            Zapraszamy do galerii Dzień Tolerancji.
             

            Sylwia Pakul

          • Na lekcji geografii…

            18.11.2022

            ​​​​Uczniowie V klasy w ramach realizacji jednego z tematów na lekcji geografii mogli wcielić się w rolę projektantów i architektów. Zadaniem było wykonać pracę  pt. „Mój pomysł na zagospodarowanie terenu wokół szkoły”. Piątoklasiści wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością.

             

            Sylwia Pakul

          • "Górskie wojaże"

            18.11.2022

            Góry są piękne o każdej porze roku" z tą dewizą 22 października grupa uczniów wraz z rodzicami z Lysek oraz Adamowic wyruszyła w Beskid Śląski by odkrywać jesienne piękno naszych gór.

            Wycieczka rozpoczęła się w Jaworzu Nałężu, gdzie czerwonym szlakiem grupa dotarła do Schroniska na Błatniej, a później na sam szczyt, skąd rozpościerała się piękna panorama na pobliskie szczyty z górującym nad Szczyrkiem Skrzycznem. Niestety pogoda w górach czasem potrafi płatać figle i po wyjściu ze schroniska, trzeba było wyjąć peleryny i kurtki przeciwdeszczowe. Na szczęście zmiana była chwilowa i po około 20 minutach deszcz ustał.

            Zmęczeni, trochę zmoknięci, ale i szczęśliwi po ok 12 km marszu dotarliśmy do  miejsca startu.

            Rajd rodzinny został zorganizowany przez UKS "Gracz" w ramach: "Propagowania Aktywności Fizycznej wśród mieszkańców Gminy Lyski". 

            Ania Pytlik - członek UKS "Gracz"

          • Narodowe Święto Niepodległości

            17.11.2022

            10 listopada odbyła się w naszej szkole
            akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

            Klasa 8, wraz z przedstawicielami pozostałych klas, przedstawiła montaż słowno- muzyczny, w którym przypomniała o  wydarzeniach związanych z utratą niepodległości i jej odzyskania. W trakcie akademii zaprezentowano  scenkę przedstawiającą  podział Rzeczypospolitej między trzech zaborców oraz sprzeciw  polskich uczniów, którym próbowano siłą narzucić obcy język. 

            Całość przeplatana  była pieśniami  patriotycznymi.  W tym dniu wzięliśmy także udział w ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11:11 odśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy.
             

            Barbara Wardenga-Koczwara​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

            Zapraszamy do galeria Akademia z okazji Święta Niepodległości by zobaczyć relację fotograficzną.

          • Wycieczka rowerowa szlakiem miejsc pamięci narodowej

            17.11.2022

            ​​

            Z okazji obchodów Święta Niepodległości uczniowie klasy 6 i 8 wyruszyli na wycieczkę rowerową, której głównym celem było kształtowanie świadomości narodowej i obywatelskiej oraz szacunku dla dobra wspólnego, jakim jest dziedzictwo narodowe.

            Po krótkiej pogadance o zasadach bezpiecznego poruszania się w kolumnie rowerowej uczniowie pod opieką pani Sabiny Gawron oraz pani Anny Pytlik wyruszyli w stronę Żytnej. W centrum wioski zapalili znicz pod pomnikiem ku czci dziewięciu nieznanych więźniów KL Auschwitz-Birkenau, rozstrzelanych przez Niemców w styczniu 1945 roku w czasie ewakuacji obozu, Powstańców Śląskich oraz ofiar II wojny światowej. Stamtąd rowerzyści ruszyli w stronę Lysek, gdzie zwiedzili stary cmentarz z zabytkową kaplicą z połowy XIX w. oraz grób wojenny upamiętniający powstańców śląskich i pomordowanych w obozach koncentracyjnych. Poznali również miejsce zbiorowej mogiły wojennej 27 więźniów zamordowanych w czasie ewakuacji obozu oświęcimskiego w 1945 r.

            Po krótkim odpoczynku uczniowie ruszyli aleją leśną w stronę Bogunic, aby stamtąd kontynuować podróż ścieżką rowerową do Górek Śląskich. Na parafialnym cmentarzu oddali hołd ofiarom marszu śmierci pod pomnikiem na mogile 17 więźniów oświęcimskich, poległych podczas ewakuacji obozu I w 1945.

            Sabina Gawron

            Zapraszamy do GALERII po więcej zdjęć!

          • Dzień Języków Obcych

            08.11.2022

             

            28 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych.
            Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił w konkursie językowym dotyczącym znajomości kultury, zwyczajów, symboli oraz geografii krajów niemiecko i angielskojęzycznych.
            Uczestnicy, odpowiadając na pytania w językach niemieckim i angielskim, wykazali się dużą wiedzą językową i krajoznawczą. 

            Po kilku rundach i dogrywce wyłoniono zwycięzców konkursu, okazali się nimi:
            Milena Kujawa - kl. 4,
            Klaudia Jonderko - kl. 5,
            Krzysztof Węgrzyk - kl. 6
            oraz Dominik Czogała - kl. 8.

             

            Wszyscy zawodnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz zostali nagrodzeni ocenami z języka niemieckiego i angielskiego.

            Zapraszamy do GALERII, by zobaczyć więcej zdjęć!
             

            Elżbieta Adamczyk - nauczyciel j.niemieckiego
            Łukasz Krziżek - nauczyciel j.angielskiego

          • Powiatowe Zawody Tenisa Stołowego w grupie młodszej

            08.11.2022

            Tenis stołowy w Adamowicach jak zwykle na wysokim poziomie! 

            3 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej w Czernicy zostały rozegrane Powiatowe Zawody Tenisa Stołowego. Naszą szkołę reprezentowali: Nadia Furgacz, Nella Kucińska, Krzysiu Węgrzyk oraz Emilio Wikarek.

            Dziewczęta po pasjonującej rywalizacji ostatecznie uplasowały się na 3 miejscu, natomiast chłopcy okazali się bezkonkurencyjni i tym samym awansowali do dalszych rozgrywek już na szczeblu rejonowym.

            Ania Pytlik - nauczyciel wychowania fizycznego

             

          • Zbiórka kasztanów i żołędzi

            08.11.2022

            26 listopada zakończyliśmy w naszej szkole zbiórkę kasztanów i żołędzi dla Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie.

            Brawo dzieciaki i młodzieży za niesamowity zapał i chęć pomocy, która w tym roku przerosła nasze oczekiwania. Najaktywniejsi w zbiórce zostali nagrodzeni pamiątkowymi maskotkami.

            Ogromne podziękowania dla pierwszoklasistów z Pietrowic Wielkich, którzy również w tym roku włączyli się w zbiórkę oraz p. Sabiny Gawron za pomoc w transporcie darów jesieni do Pszczyny.

            Ania Pytlik - opiekun wolontariatu

          • XI RAJD GWIEŹDZISTY ŚCIEŻKAMI POWIATU RYBNICKIEGO 2022

            28.10.2022

            17 września w dość chłodny, sobotni poranek wyruszyliśmy na trasę Rajdu Gwieździstego.

            Nasza przejażdzka prowadziła malowniczymi, leśnymi ścieżkami naszego powiatu.

            Dzieci wraz z instruktorami rowerowymi pokonali 23 kilometrową trasę i około 12.00 zameldowali się na mecie rajdu.

            Na miejscu czekał na nas poczęstunek oraz ciepły posiłek regeneracyjny, który podobnie jak i nagrody przygotowany i sfinansowany został ze środków Starostwa Powiatowego w Rybniku.

            Przez kolejne półtorej godziny dzieciaki mogły wziąć udział w rywalizacji sportowo – rowerowej w takich konkurencjach jak:

            • Rowerowy Tor Przeszkód;

            • Sprawnościowy Tor Przeszkód;

            • Jazda Wolna na Czas;

            • Rzuty do Celu.

            Po kilkunastu próbach wyłonieni zostali zwycięzcy, czyli najsprawniejsi, którzy z rąk Starosty Rybnickiego Pana Damiana Mrowca i Kierownika Referatu Oświaty, Sportu i Promocji Pana Grzegorza Potysza otrzymali bardzo atrakcyjne nagrody.

            Dominik Traliszewski oraz Krzysztof Węgrzyk uplasowali się w kilku konkurencjach na podium, a innym niewiele zabrakło, by zająć miejsce w pierwszej trójce.

            Droga powrotna minęła szybko, sprawnie i po godzinie 16.00 zameldowaliśmy się z powrotem w Adamowicach zamykając licznik dnia w ilości 40 km.

            W rajdzie z naszej szkoły udział brali:

            Nadia Furgacz VI, Seweryn Gacka VI, Tymek Kołodziejczyk VI, Bartek Niewrzoł VI, Wojtek Przygoda VI, Dominik Traliszewski VI, Martyna Ucher VI, Krzysiu Węgrzyk VI, Szymon Lipczyński V, Robert Przybyła V, Paulina Janas V.

            Głównym organizatorem Rajdu Gwieździstego był Uczniowski Klub Sportowy „Gracz”, który przygotował konkurencje oraz zabezpieczył niektóre szkoły w instruktorów rowerowych. 

             

            Ania Pytlik - nauczyciel wychowania fizycznego oraz członek zarządku UKS "GRACZ" 

          • Bezpieczeństwo przede wszystkim

            27.10.2022

            19 października gościliśmy w naszej szkole pana policjanta, który przekazał uczniom ważne informacje na temat bezpieczeństwa, profilaktyki, a także odpowiedzialności karnej nieletnich.

            Wizyta była również świetną okazją do zapoznania uczniów z pracą policjanta, którą przede wszystkim chłopcy byli bardzo zainteresowani zadając panu dzielnicowemu wiele pytań.


            Sylwia Pakul - pedagog

          • Ciekawe obserwacje

            25.10.2022

            Dziś obserwowaliśmy częściowe zaćmienie  Słońca.

            Rozpoczęło się ono około godziny 11:12. Tarcza Księżyca po prawej stronie zaczęła zakrywać Słońce. Maksymalna faza była o 12:23 i potem Księżyc zaczął odkrywać tarczę.

            O godzinie 13:34 całe zjawisko częściowego zaćmienia zakończyło się.To najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat.

            To najgłębsze zaćmienie widoczne z naszego kraju od ponad 7 lat.
            Następne będzie w 2135 roku.

          • Sprzątamy dla Polski

            17.10.2022

            Kolejny już raz uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w akcji
            Sprzątamy Dla Polski.

            Tym razem do współpracy został poproszony nasz leśniczy Kazimierz Hajok. Spotkaliśmy się z nim na terenie leśniczówki, skąd wspólnie wyruszyliśmy w stronę Szymocic.
            Zaopatrzeni w worki i rękawice rozpoczęliśmy wielkie sprzątanie jednego pobocza drogi. Zgromadzone śmieci pozostawiliśmy w wyznaczonym przez leśniczego miejscu, po czym udaliśmy się Wielką Aleją w głąb lasu na miejsce odpoczynku. Tam uczniowie wysłuchali krótkiej prelekcji na temat drzewostanu otaczających nas lasów. W czasie odpoczynku niektórzy uczniowie wyruszyli na grzybobranie i to całkiem udane. W drodze powrotnej, przesuwając się z powrotem w kierunku Adamowic, zbieraliśmy śmieci z drugiego pobocza drogi. Po dotarciu do leśniczówki, wypełnione śmieciami worki wyrzuciliśmy do dużych kontenerów. W tym miejscu pożegnaliśmy się z panem Kazimierzem tradycyjnym pozdrowieniem leśników "Darz bór" i wróciliśmy do szkoły.